علم اعداد
  
 
 
آرشیو
 
سه‌شنبه 25 بهمن‌ماه سال 1384
زهرا
فرهنگ عمید و لغت نامه دهخدا

می خواستم معنی اسم و فامیلم که زهرا میرحسنی است را بدانم. پست الکترونیکی mahrokh_tanha

پاسخ:

دوست خوبم سعی می کنم در همین جا پاسخی برای شما بیاورم اما اگر لغت نامه و یا فرهنگ لغتی در دسترس ندارید می توانید به کتابخانه ها رجوع کنید.

زهره همان ستاره آسمان سوم است که در زبان پهلوی ناهید خوانده می شود و در لاتین ونوس. ستاره ی زهره دو خانه دارد یکی ثور، دیگری میزان. رنگش سپید است و اقلیم ماوراءالنهر حواله به اوست و نیز نام زنی که هاروت و ماروت شیفته ی او بودند.

زهرا مأخوذ از عربی و اسم خاص زنان است. زهرا از زهراء عربی است و بمعنی درخشان، روشن و درخشنده روی آمده است. در اشعار فارسی این واژه بیشتر به صفت ستاره ی زهره و با معنی زهره ی درخشان و تابنده آمده است:

گهی چون آینه ی چینی نماید ماه دو هفته
گهی چون مهره ی سیمین نماید مهره ی زهرا (فرخی)

پر پروانه بسوزد با درخشنده چراغ
چون چخیدن با چراغ روشن زهرا کند (منوچهری)

برای سنجیدن نام شما روش دیگری نیز هست که با کمک حروف ابجد و یا حساب جُمّل صورت می گیرد و در عرفان یهودی همان طریقه ی استخراج کردن معانی از حروف بوده و قابالا (Cabala) نام دارد. مثال زیر یکی از ساده ترین روش استفاده از آن است:

ز = 7
هـ = 5
ر = 200
الف = 1

جمع اعداد حروف نام شما 213 است و اگر نام و یا واژه ی دیگری تقریباً با همین عدد 213 پیدا شود باید با مفهوم نام شما نزدیکی داشته باشد.

حال ما به یگان، دهگان و صدگان عدد 213 کاری نداریم ولی اگر آنها را در همدیگر ضرب کنیم یعنی: 2×1×3 عدد 6 را استخراج کرده ایم که همان نشانه ی درخشیدن و حتی خود خورشید است. واژه ی شش با حساب حروف ابجد: ش=300 + ش=300 عدد 600 را بوجود می آورد که اگر ردیف صدگان آن را نادیده بگیریم همان عدد 6 از آن استخراج خواهد شد. از آنجایی که طبق اسناد مذهبی جهان در شش روز و هفت شب آفریده شد از دیدگاه این سنت و روش می توان عدد 6 را با مفهوم 6 روز نخستینی که خورشید تابان بود مقایسه کرد.

در علم ریاضیات آفرینش و بوجود آمدن فضا در 6 جهت صورت می گیرد. از نقطه ی 0,0,0 شروع شده و در جهت های x,y,z و -x,-y,-z گسترش می یابد و فضای سه بعدی را می سازد. دوباره با کمی تخیل و گسترده نگریستنِ به موضوع می توان گفت که نقطه ی نخستین 0,0,0 همان خورشید است که با نور خود فضای تاریک را درخشان می کند و بکمک بینش علم ریاضیات پدیده ی فضا را در شش جهت توصیف می کند.

نام خانوادگی شما با پیشوند "میر" آغاز می گردد و معمولاً اگر واژه ی "میر" به این صورت در اول اسامی بیاید معنی "سید" و "آقا" را می دهد مانند "میرحسن" یا "میرحسینی".

زهرا جان امیدوارم که توضیحاتم مورد استفاده ی شما قرار گیرد هر چند که فهمیدنِ روشی مانند شیوه ی حروف ابجد آشنایی و پشت کار فراوان با این موارد را می طلبد.

چند وقت پیش دوست دیگری، روجا جان، پرسشی را مطرح کرده بود با عنوان "درباره نهضت حروفیه" که قصد دارم در آینده ای نزدیک در مقاله ای بلند پاسخ این دوست را با دید و توضیحات عرفانی و استفاده کردن از حروف ابجد و حتی شیوه های عرفانی دیگری بدهم.

در آخر می خواستم لطف کنید و در آینده تمامی مشخصات پست الکترونیکی خود را درج کنید.

بدرود و به امید دیدار

منبع: آرش :::::: http://www.arashabdi.com/Q-A/answer_action.asp?id=101


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 113413


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها